• Hem
  • Blogg
  • Recept
  • Tidslinje
  • Gamla Svenska Mått
  • Om Smakminnen
  • Hem
  • Blogg
  • Recept
  • Tidslinje
  • Gamla Svenska Mått
  • Om Smakminnen
  • Home
  • Mathistoria
  • Smörgåstårtan – en ung klassiker

Smörgåstårtan – en ung klassiker

Upplagd nov 13th, 2017
av Marloes
Categories:
  • Mathistoria

Det finns överraskande mycket att läsa på nätet om smörgåstårtans historia. Men, som så ofta, skiljer sig meningar isär om historien. Uppkom första varianten 1940, eller 1965?

Konditorn Gunnar Sjödahl menar att han är upphovsmannen bakom den älskade tårtan. När han började jobba på Wedemarks konditori i Östersund, skapade han den allra första smörgåstårtan. Året var 1965, och enligt eget utsago hade han hört sig för i branschen om smörgåstårtan redan fanns. Det gjorde den inte. Men…. stämmer detta verkligen?

Sedan tidigare fanns randiga sandwiches, pyramidsmörgåsar, fina förrättssmörgåsar och landgångar, som tillsammans var föregångare till smörgåstårtan som vi känner den idag. I Stora Kokboken från 1940 finns en “Sandwichtårta” som beskriver en smörgåstårta, fast med ett annat namn.

Richard Tellström har skrivit utförligt om Smörgåstårtans historia.

Receptet på Gunnar Wedemarks smörgåstårta och hans historia kan du läsa här.

Källor:

www.taffel.se, Richard Tellström

www.op.se

www.wikipedia.se

www.s-cake.se

Marloes

Jag har alltid älskad matlagning och kunde som barn skryta om min mormors matlagning. För många år sedan bestämde jag mig för att läsa historia, och sedan blev jag journalist. Kanske det inte är så konstigt att jag en dag kom på idén om Smakminnen? Jag älskar att gräva i mathistoria. Det finns så mycket att upptäcka! Mitt namn avslöjar mina rötter: min far är holländare och min mor är från Sverige. Jag bor med min familj strax utanför Örsundsbro och med jämna mellanrum är jag ut i skogen på hästryggen.

Add Your Comment Avbryt svar

Om Smakminnen

Om Smakminnen

En webbsida med gamla recept från matälskare runtom i landet. Det är min vision med Smakminnen. Gärna recept med minnen eller en historia. Jag heter Marloes Öhrnell och bor med min familj i en mexitegelvilla i Örsundsbro i Uppland. Här lagar jag gamla recept, både släktrecept och från kokböcker. Mina Smakminnen har sina rötter för det mesta i Holland och Skåne.

Har du, din förening eller företag ett gammalt recept du vill dela? Skicka text och bild till marloes@smakminnen.se.

Välkommen!

Nyhetsbrev

Bli först med det senaste om mat förr!

Sociala medier

Populära taggar

apelsinsocker Bröd bästa kanelbullereceptet Dr Hagdahl fattiga riddare Fika fikabröd fisksufflé Fjärdhundraland Glass Iduns kokbok jul julbak Julmat kafferep kanelbullar kanelbullens dag lantraser Löksoppa mac and cheese macaroni and cheese makaroni och ost marängtårta Matbröd Mathistoria matminnen Måltidens dag nöttårta Oxsvanssoppa påsk påskpyssel retromat räkor räksallad sekelskiftet Sommarmat Soppa svinhuvud tillbehör Traditionell julmat Unesco Upplandskubb vetebröd vetesnurror ägg

  • Om Smakminnen AB
  • Användarvillkor
  • Integritetspolicy
  • Källor
  • Press
  • Kontakta oss

SMAKMINNEN AB © 2020