Gott Nytt År!

2017 blev året då Smakminnen lanserades. Äntligen! Från idé en sen kväll i ett torp i Skåne till verklighet efter flytten till Uppland. I samband med lanseringen i september fick jag vara i Salnecke slottscafé och delta i Fjärdhundralands årliga evenemang Mat & Människor. Omkring 500 personer besökte caféet, och reaktionerna på sidan var helt underbara. Folk berättade om sina smakminnen, från barndomen eller som släktingar brukade tillaga.
Månaderna som följde har de första medlemmarna lagt in sina recept. Vilken lycka, för Smakminnen är inte min sida. Nej. Det är allas sida! Jag vill passa på att tacka alla som på olika sätt har bidragit till sidan. En person sticker ut här, och det är Margareta Dahlin som både har bidragit med ett flertal frestande recept med vackra bilder och härliga historier. Inte bara det, Margareta har även flitigt kommenterat mina inlägg i sociala medier, och det kan jag säga betyder väldigt mycket för mig! Tack, Margareta!
Fler har jag på min lista att tacka. Böcker jag har fått, min familjs tålamod när jag har vänt upp och ner på huset för att fotografera, alla intressanta samtal och uppmuntran från folk jag har mött. Samarbetet med Salnecke slottscafé ost & deli har varit så bra på många sätt. Tack! Marih och Ramon! Min räddare i nöden Mats Thorburn som inte bara har lyft Fjärdhundraland ekonomisk förening till nya höjder, men även har gjort att min sida fungerar! Tack, Mats! Och sist men inte minst vill jag tacka Lars och Elisabeth Norman. Tack för ert stöd och för att jag vid olika tillfällen har fått använda slottet för fotografering.
Vad kommer 2018 att bjuda oss? Det är väl delvis vi själva som styr detta. Målet är ett hav av recept från matälskare från norr till söder, ung och gammal! Jag kommer att bidra med fler recept, krönikor, artiklar och intervjuer.
Gott Nytt År!
Varmaste hälsningar,
Marloes





