Lakrits – en söt historia

Holländarna är världens största konsumenter av lakrits. Svenskarna ligger inte långt efter: vi konsumerar i genomsnitt 2 kg per person och år. Med mina rötter delvis i Holland har jag alltid sett Holland som främsta lakritsland, utan att riktigt reflektera varför. Efter lite efterforskningar i lakritsens historia, så finns en förklaring till varför kanske Holland är ett särpräglad lakritsland.
Det är från lakritsroten Glykyrrhiza glabra, som glykosiden utvinns, som ger lakritssmak åt vår älskade svarta godis. I ren form är den hela 50 gånger sötare än vanligt socker. Lakritsroten växer vilt i Asien och södra delar av Europa. Rötterna, torkade och skurna i kortare bitar, används som “tugg-godis” i Asien, men även i Holland. Jag minns från min barndom att vi köpte så kallad “zoethout” som vi tuggade på. Jag uppskattade zoethout mycket, men nu i efterhand tycker jag att det är lite osmakligt att låta den tuggade biten torka, för att vid ett senare tillfälle fortsätta på den.
Den tidigaste dokumenterade förekomsten av lakrits är över 3500 år gammal. Alexander den Store brukade ge sina trupper lakrits så att de skulle känna sig mindre törstiga. Även Julius Ceasar lär ha gjort samma sak. I England kom lakritsodlandet igång under 1500-talet. Det sägs att det av misstag, just i England, det mjuka lakritsgodiset uppfanns, då någon råkade röra vetemjöl i tillverkningen av lakritsgodis. I Sverige användes lakrits i början som medicin, och sedan omkring 100 år tillbaka, som godis.

I Holland är Venco det största varumärket av lakrits. Om just Venco är svaret till att holländare är väldigt förtjusta i lakrits, det vet jag inte. Kanske det. År 1878 började Gerrit van Voornveld att tillverka lakrits och pepparmynta i Amsterdam. Med åren växte företaget och på grund av en influensaepidemi år 1891, växte efterfrågan enormt just det året, eftersom lakrits ansågs ha en hostdämpande effekt. Efter ägarbyte och flera flytt till andra delar av Holland så är Venco idag det största varumärket för lakrits.
Har du recept som innehåller lakrits? Lägga gärna in den här på sidan!