Texten är efter originalet från Fröknarna Ehrenborgs receptsamling.
Mandelmarängbotten:
Sätt ugnen på 175 grader C. Vispa 4 äggvitor till hårt skum och strö i 2 dl socker litet åt gången under kraftig vispning.
Sist nedblandas 175 gr mandel, skållad eller ej. (Mandeln ska malas)
Gör en fyrkantig form av hushållsfolie. (Red. anm. Bakplåtspapper fungerar bra), ställ den på plåten, smörj och bred ut mandelsmeten i den. (Red. anm. Storlek som en A4 form) Grädda i 175 grader varm ugn i en ½ timme. När kakan är kall lossas den från formen och föres över till serveringsfat.
Kolasmet
En kolasmet kokas av 2 dl tjock grädde, 1 dl socker och en ½ dl sirap. När den är så tjock att den bildar gångar när man rör tillsättes 1 tsk vaniljsocker. Låt smeten kallna något och häll den sedan över mandelbotten. (Red. anm. Det tar en stund att koka ihop den! Vänta inte för länge med att hälla över kolasåsen eftersom den stelnar snabbt.)
Tårtan
Vispa 2½ dl tjock grädde till skum. Bred den över den kalla tårtan och fullborda verket genom att strö över ett par msk kakao. (Red. anm. Gör detta gärna genom en sil eller tesil.)