Go Back

Körsbärslikör - godaste receptet

Detta recept är enkelt att göra och ger en fantastisk god körsbärslikör. Du kan dricka den som den är eller använda den i bakverk och desserter.
4 from 11 votes
Förberedelser 10 minuter
Tillagningstid 45 minuter
Tid då flaskorna står i solen 2 days
Total tid 2 days 55 minuter
Måltid Dryck
Kök Sverige
Portioner 0

Utrustning

  • Stora syltburkar eller flaskor med plats för hela körsbär.
  • Saftsil
  • kaffefilter
  • saftflaskor eller karaff

Ingredienser
  

  • körsbär - sura eller söta
  • rom se receptbeskrivning
  • sockerlag se receptbeskrivning

Instruktioner
 

Originaltext - nedan följer modern beskrivning

  • Nalivka, finsk dryck.Hjorton, rom, sockerlag
    Bären lägges i buteljer och öfvergjutes med så mycket rom, att det står öfver dem. Buteljerna korkas och ombindas väl, ställas i solen eller på annan varm plats på några dagar, hvarefter saften filtreras; bären kramas och saften filtreras å nyo jemte rommen genom sugpapper, blandas med lika mycket het sockerlag, öses tills det kallnar och filtreras åter genom sugpapper. Den färdiga drycken bör blifva alldeles klar. På samma sätt beredas Smultronlikör, Hallonlikör och Körbärslikör.

Modern steg-för-steg beskrivning

  • Tvätta körsbären. Lägg körsbären i en flaska/flaskor. Använd flaskor som du sedan kan försluta. Dessa flaskor används inte för slutresultatet. Du behöver inte kärna ur körsbären. Häll på rom tills det täcker körsbären.
    Rom - i originalreceptet står det inte specifikt om det ska vara ljus eller mörk. Jag använde mig av mörk rom och resultatet blev riktigt bra.
    körsbär - sura eller söta, rom
  • Förslut flaskan/flaskor och ställ på ett varmt ställe, till exempel i solen. Låt flaskan stå i några dagar.
  • Häll blandningen genom en saftsil. Krama ur körsbären och sila även detta genom saftsilen.
  • Dr. Hagdahl skriver om läskpapper, vilket fortfarande går att få tag i, men jag använde mig av kaffefilter. Häll blandningen genom ett kaffefilter.
  • Blanda till en sockerlag: ta lika många dl vatten som socker (t.ex. 5 dl socker och 5 dl vatten) och värm upp och rör tills sockret löst sig. Ta lika mycket varm sockerlag som körsbärs-romblandning och blanda dessa två. Här vet jag inte om det har betydelse om sockerlagen är varm eller kall.
    sockerlag
  • Dr. Hagdahl skriver att man ska ösa likören tills det kallnar, för att till sist återigen köra den genom läskpapper. Detta för att få den alldeles klar.
    Förslag: låt det svalna utan att ösa. Häll allt genom en saftsil för att sedan köra igenom ett kaffefilter.
  • Receptet beskriver inte hur likören ska förvaras, men jag har den i en likörflaska i kylen. Den går säkert också att förvara i rumstemperatur, eftersom den innehåller så mycket socker och en del alkohol.

Anteckning

Om volymen: 
En halv liter körsbär ger ungefär 7 dl färdig likör. 
Förvara den färdiga likören mörkt. Jag har den i kylen då jag inbillar mig att hållbarheten förlängs, men mängden alkohol och socker gör att likören borde ha en lång hållbarhet oavsett hur den förvaras.