• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet
  • Hoppa till sidfot
Smakminnen
  • Hem
  • Recept
  • Övrigt
    • Projekt: Global Matkultur
    • Blogg
  • Om Smakminnen
  • Kontakt och samarbete
menu icon
go to homepage
search icon
Homepage link
  • Hem
  • Recept
  • Blogg
  • Om Smakminnen
    • Facebook
    • Instagram
  • ×
    Hem » Recipes » Tårtor

    Cheesecake från 1986 - fräsch ostkaka av amerikansk typ

    • Facebook
    • Email
    Gå till recept Skriv ut receptet

    Tack vare de vispade äggvitorna blir denna cheesecake från 1986 extra luftig. Den beskrivs i kokboken Sommarparty från Marie Louise Telegin, som en fräsch ostkaka av amerikansk typ.

    Sommarparty

    Detta recept finns med i kokboken Sommarparty, skriven av Marie Louise Telegin. Marie-Louise Telegin-Ekendahl (född 1942) är en finlandssvensk journalist, redaktör, översättare och författare som under många år arbetade inom förlags- och mediebranschen. Hon har arbetat bland annat för Bonniers, Vecko-Revyn och Allt om Mat och skrivit bland annat den här kokboken Sommarparty med Tips och recept för sommarens fester.

    Omslaget utstrålar verkligen 1980-talet, och visar en ljuvlig sommarfest. Det jag rätt snabbt reagerade på är mannen i sällskapet. Vad gör han? Studerar han sin egen hand? Kvinnan intill tycker det verkar undehållande det han håller på med. Titta gärna narmare på alla som är med på omslaget. Så många ansiktsuttryck!

    Hur länge håller en cheesecake

    1-2 dagar, max 3 dagar i kylskåp (4 grader) då den innehåller råa ägg.

    Kan man frysa cheesecake?

    Ja, utan garnering går den utmärkt att frysa. Slå in den i plastfolie eller förvaringslåda. Om du har en tallrik eller form som den kan stå på är det en fördel, då den annars riskerar att knäckas när den ställs i frysen.

    Cheesecaken kan frysas i upp till 3 månader. Tina den långsamt i kylskåp före servering. På grund av de råa äggen bör kakan förvaras i kylskåp och helst ätas inom 1–2 dagar.

    Om du gillar detta recept...

    ...då gillar du kanske också

    • Somrig potatissallad från Amsterdam
    • Jordgubbar doppade i konjak och socker
    • Ice cream float
    • Marängtårta med smörkräm och grädde
    • Äkta Nasi Goreng - ett originalrecept från Indonesien

    Cheesecake från 1986 - fräsch ostkaka av amerikansk typ

    En luftig cheesecake med en fräsch smak av citron. Den kan göras i förväg och passar bra på till exempel bufféer.
    No ratings yet
    Skriv ut Pin Recipe Dela på Facebook
    Förberedelser 45 minuter minuter
    Tillagningstid 6 timmar t
    Total tid 6 timmar t 45 minuter minuter
    Måltid Tårta
    Kök Amerikanskt
    Portioner 10
    Låt skärmen vara på!

    Ingredienser
      

    • 17 digestivekex
    • 100 g smör
    • 50 g nötter eller mandel
    • 1½ dl sockerlag 1 dl vatten och 1 dl socker
    • 1 msk gelatinpulver eller 15 gr gelatinblad
    • 1 citron
    • 350 g cream cheese
    • 1½ dl creme fraiche
    • ¾ dl socker
    • 2 ägg
    • hallon som garnering

    Instruktioner
     

    • Smula kexen fint. Smält smöret i en kastrull och häll över kexsmulorna.
    • Hacka nötter eller mandel fint och blanda med kexmassan. Tryck ut blandningen jämnt i botten på en springform (ca 24 cm i diameter) och ställ kallt i cirka 30 minuter.
    • Koka upp socker och vatten i en kastrull tills sockret har löst sig. Låt sockerlagen svalna något och rör sedan ner gelatinpulvret tills det har lösts upp helt.
      Riv det yttersta av citronskalet fint och pressa ut saften. Rör ner citronsaft och citronskal i sockerlagen.
      Om du använder gelatinblad: Moderna recept använder ca 6 st gelatinblad för samma volym smet. I detta recept står 15 gram gelatinblad, vilket är 9 blad (Favorit gelatin). Jag har lagat denna cheesecake med gelatinpulver och skulle tipsa på att använda en mellanväg: 7 blad.
      Lägg gelatinbladen i kallt vatten i cirka 5 minuter. Krama ur bladen och rör ner dem i den varma sockerlagen tills de har lösts upp helt. Tillsätt därefter citronsaft och citronskal.
    • Vispa samman cream cheese, crème fraiche och socker till en slät och krämig massa. Tillsätt den avsvalnade, men fortfarande varma gelatinblandningen under fortsatt vispning och vispa därefter ner äggulorna.
    • Vispa vitorna till styvt skum och vänd försiktigt ner dem i ostsmeten.
      Obs! Använd en fettfri bunke för att vispa äggvitorna. Skölj bunken med några matskedar ättiksprit och salt och skölj ur den med kallt vatten.
    • Häll fyllningen över kexbotten och jämna till ytan. Ställ cheesecaken i kylskåpet i minst 6 timmar, men gärna över natten så att den hinner stelna ordentligt.
    • När kakan stelnat lossar man försiktigt på kanten och ställer kakan på ett vackert fat. Garnera ovansidan med färska hallon och servera kakan sval.
      På bilden finns även tunna citronskivor som dekoration - det är valfritt. Jordgubbar passar också bra.

    Anteckning

    • Receptet kommer från 1986, då cheesecake fortfarande ofta kallades "ostkaka av amerikansk typ" i svenska kokböcker.
    • Originalreceptet använder gelatinpulver. Om du använder gelatinblad kan mängd och styrka variera mellan olika tillverkare. Följ förpackningens anvisningar om du är osäker.
    • Cheesecaken blir godast om den får stå i kylskåp över natten innan servering.
    • Garnera gärna med färska hallon, men även jordgubbar, blåbär eller andra bär passar bra.
    • För en friskare citronsmak kan mängden citronskal ökas något.
    • Kakan förvaras i kylskåp och håller sig 2–3 dagar.
    • Detta är en luftig cheesecake med vispade äggvitor, vilket ger en lättare konsistens än många moderna cheesecakes.
    Keyword Sommarmat

    More Tårtor

    • Schwarzwaldtårta – den tyska klassikern som blev svensk favorit
    • Klassisk äppelpaj med rutnät
    • Rabarbertårta med mandelmördeg och marängtäcke
    • Kolatårta från Hovdala slott

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    Läsarkommentarer

    Lämna ett svar! Avbryt svar

    Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

    Recipe Rating




    Primärt sidofält

    Marloes Öhrnell, som driver Smakminnen.

    Välkommen till Smakminnen

    Hej! Jag heter Marloes och älskar att laga mat efter gamla recept. Här hittar du allt från 1800-tals recept till 80-tals klassiker. Allt lagas här i mitt 70-tals-kök där ett aktivt familjeliv sprider kärlek och många skratt.

    Läs mer om Smakminnen

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    📚 Få e-kokboken Global matkultur – gratis!
    58 recept och personliga berättelser från nysvenskar i 28 länder – i en inspirerande bok på 256 sidor.

    👩‍🍳 Möt människorna bakom recepten och ta del av deras matminnen, traditioner och vardag i Sverige.

    🗓 📬 Gå med i nyhetsbrevet och få e-boken direkt – plus historiska recept, matinspiration och kultur i din inkorg.

    Barnens receptkedja

    Footer

    Meny

    Hem
    Integritetspolicy
    Om Smakminnen
    Kontakt

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    Copyright © 2026 Smakminnen on the Foodie Pro Theme

    Smakminnens nyhetsbrev

    📚 Få e-kokboken Global matkultur – gratis!
    📖 58 recept och berättelser från nysvenskar i 28 länder
    👩‍🍳 Möt människorna bakom maten – deras traditioner och minnen
    📬 Anmäl dig till nyhetsbrevet och få boken direkt!

    Rate This Recipe

    Your vote:




    A rating is required
    A name is required
    An email is required