• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet
  • Hoppa till sidfot
Smakminnen
  • Hem
  • Recept
  • Övrigt
    • Projekt: Global Matkultur
    • Blogg
  • Om Smakminnen
  • Kontakt
menu icon
go to homepage
search icon
Homepage link
  • Hem
  • Recept
  • Blogg
  • Om Smakminnen
    • Facebook
    • Instagram
  • ×
    Hem » Recipes » Mjuka kakor

    Mockafylld rulltårta med hasselnötter

    10 augusti 2023 by Marloes Lämna en kommentar

    • Facebook
    • Email
    Gå till recept Skriv ut receptet

    En klassisk rulltårta med mockakräm och rostade hasselnötter blir höjdpunkten på ditt fikabord!

    Mockafylld rulltårta med hasselnötter dekorerade med spritsat grädde och chokladlöv.

    Hyfsat snabblagad

    Rulltårta är tacksamt att baka eftersom det går så fort. Krämen i det här receptet är en god mockakräm med rostade, hackade hasselnötter i. Den är enkelt att göra men tar mer tid än till exempel smörkräm. Om du väljer att spritsa grädde på rulltårtan och dekorera den med spritsade chokladlöv så har du en riktig vacker tårta som utstrålar höst som bara den!

    Chokladlöv gjorda av spritsad choklad blir en vacker dekoration.

    Nytt på kakfatet

    Under uppväxten i Holland har jag ibland ätit mockatårta, och då har mockakrämen alltid varit rätt hård om tårtan serverades kall. Samma resultat blev det med denna tårta. Om du vill ha en mjukare smörkräm i denna mockafylld rulltårta med hasselnötter så kan du servera den i rumstemperatur. Receptet kommer från Nytt på kakfatet som 1953 gavs ut av ICA-förlaget.

    Tips på hur du kan variera mockafylld rulltårta med hasselnötter

    • Rulltårtan är lika lång som en bakplåt, och därför kan man välja att dela den i mitten för att få plats på ett fat. När man gör det kan man ha olika fyllningar i de två olika delar av tårtan.
    • Smaka av krämen; om du vill ha den sötare, kan du tillsätta mer socker eller florsocker. Önskar du en starkare kaffesmak, tillsätt mer pulverkaffe (stöt den gärna i morteln först).
    • Rulltårtan kan utgöra basen för en dessert när den serveras med en kula glass. Extra gott blir det när man serverar t.ex. Baileys eller Amaretto till.

    Hur förvarar jag mockafylld rulltårta med hasselnötter?

    I kylskåp. Om du äter den samma dag håller den sig även i rumstemperatur.

    Vad är hållbarheten på mockafylld rulltårta?

    En tre-fyra dagar skulle jag säga. Men se till att förvara den i kylskåp!

    Kan jag frysa ner min mockafyllda rulltårta?

    Ja! Det går bra. Men dekorera inte med vispad grädde och chokladlöv. När du ska äta rulltårtan, ta ut den minst tre timmar innan och strax innan servering kan du dekorera med till exempel vispad grädde.

    Om du gillar detta recept...

    ...då gillar du kanske också

    • Svampstuvning med bacon, lök och färska örter
    • Drömmar om ökensands-kakor
    • Ekorrfrikassé (ja, du läste rätt! Ett kuriosa-recept mest för läsning)
    • Sluring från Kvekgården
    • Havregrynskakor

    Mockafylld rulltårta med hasselnötter

    En god rulltårta som inte tar alltför lång tid att laga. Du kan välja olika sätt att dekorera den, och en av dem är spritsat grädde med chokladlöv i.
    5 from 2 votes
    Skriv ut Pin Recipe Dela på Facebook
    Förberedelser 45 minuter minuter
    Tillagningstid 5 minuter minuter
    Måltid Mjuka kakor, Tårta
    Kök Sverige
    Portioner 16 bitar
    Låt skärmen vara på!

    Ingredienser
      

    Botten

    • 3 ägg
    • 1½ dl socker
    • 4 msk potatismjöl = 50 gram
    • 1 tsk bakpulver

    Kräm

    • ½ dl mycket starkt hopkokt kaffe eller 1-1½ tsk pulverkaffe utblandad i ½ dl vatten
    • 1 dl hasselnötskärnor (ta gärna färdigskalade) = 50 gram
    • 2 äggulor
    • 1¼ dl grädde
    • 1 tsk potatismjöl
    • 5-7 tsk socker
    • 125 gr smör eller margarin (rumstempererat)
    • 1½ tsk vaniljsocker

    Valfritt - dekoration

    • 2½ dl vispgrädde
    • 100 gr mörk choklad

    Instruktioner
     

    Originaltext: (Steg-för-steg text följer nedan)

    • Gör rulltårtsmeten och grädda kakan på samma sätt som till den zebragarnerade rulltårtan härintill.
      Kräm. Rosta nötkärnorna lätt i ugnen (100-125°). Lägg dem i hushållspapper, gnugga bort de bruna skalen och hacka eller krossa sönder nötterna i mortel. Blanda gulor, grädde, mjöl och socker i kastrull och låt krämen sjuda tjock. Vispa då och då tills den kallnat. Blanda klickvis ner det rörda smöret, därefter vaniljen. Droppa i kaffet och rör ner nötterna. Bred ut den kalla krämen över hela kakan och rulla ihop den. Låt den ligga i kylskåp eller -box att stelna till. Serveras till kaffe eller te eller som dessert.

    Chokladlöv (valfritt)

    • Om du vill göra chokladlöv som dekoration är det bra att börja med det. Smält chokladen över ett vattenbad. (Ta en kastrull med några cm vatten i, ställ en djup tallrik över kastrullen och lägg chokladen i tallriken. Koka upp vattnet och låt det koka på svag värme tills chokladen har smält.)
      Låt den smälta chokladen svalna. Häll över i en förvaringspåse och klipp av ett litet hörn, ca 1-2 mm. Spritsa sedan löv på en bricka med bakplåtspapper. Ett tips är att öva på att rita löv på ett papper. Eftersom choklad fortsätter rinna när man ritar chokladlöven ska man inte behöva lyfta spritspåsen när man ritar ett löv för att sedan fortsätta med nästa. Ställ brickan på ett svalt ställe.
      100 gr mörk choklad

    Botten

    • Sätt ugnen på 250˚C.
      Vispa äggen och sockret så det blir poröst. Sikta och blanda ner mjölet och bakpulvret.
      3 ägg, 1½ dl socker, 4 msk potatismjöl, 1 tsk bakpulver
    • Bre ut smeten på en bakpappersklädd plåt. Den ska bres ut över hela ytan. I originalreceptet står det att den ska smöras. Detta kan underlätta att få loss kakan från pappret när den är färdiggräddad.
    • Grädda kakan tills ytan får brun färg. Det tar ca 5 minuter så passa ugnen noga!
    • Stjälp upp kakan på sockrat bakplåtspapper. Pensla pappret, som är på undersidan av kakan men som nu är överst, med vatten. Dra försiktigt bort pappret. Lägg en fuktat handduk över kakan.

    Kräm

    • Om du har hasselnötter utan det bruna tunna skalet, behöver du inte rosta som i följande steg. Du kan däremot rosta nötterna för smakens skull.
      Rosta nötkärnorna lätt i ugnen (100-125˚). Lägg dem i hushållspapper, gnugga bort de bruna skalen och hacka eller krossa sönder nötterna i mortel.
      Tips: Ta en skärbräda och hacka nötterna med en stor kniv.
      1 dl hasselnötskärnor (ta gärna färdigskalade)
    • Blanda gulor, grädde, mjöl och socker i en kastrull och låt krämen sjuda tjock. Vispa då och då tills den kallnat.
      Tips: om krämen skär sig, tillsätt matskedsvis med kall mjölk eller grädde och vispa tills krämen har blivit slät igen.
      2 äggulor, 1¼ dl grädde, 1 tsk potatismjöl, 5-7 tsk socker
    • Rör smöret smidigt med en träslev eller elvisp. Blanda klickvis ner det rörda smöret, därefter vaniljen. Droppa i kaffet och rör ner nötterna.
      ½ dl mycket starkt hopkokt kaffe, 125 gr smör eller margarin, 1½ tsk vaniljsocker

    Montering

    • Bred ut den kalla krämen över hela kakan och rulla ihop den. (Rulla ihop kakan i längden, dvs att kakan blir lång istället för kort och tjock.)
      Ställ den kallt för att stelna till. Serveras till kaffe eller te eller som dessert.

    Dekoration

    • Om du vill dekorera rulltårtan som på bilden:
      Vispa grädden. Spritsa den på tårtan. Strö över lite hackade hasselnötter. Dekorera med chokladlöv. Var snabb med chokladlöven så att de inte smälter mellan fingrarna och lämnar fingeravtryck. (Detta gäller otempererad choklad.)
      2½ dl vispgrädde

    Anteckning

    Det finns olika sätt att variera tårtan:
    • Rulltårtan är lika lång som en bakplåt, och därför kan man välja att dela den i mitten för att få plats på ett fat. När man gör det kan man ha olika fyllningar i de två olika delar av tårtan.
    • Smaka av krämen; om du vill ha den sötare, kan du tillsätta mer socker eller florsocker. Önskar du en starkare kaffesmak, tillsätt mer pulverkaffe (stöt den gärna i morteln först).
    • Rulltårtan kan utgöra basen för en dessert när den serveras med en kula glass. Extra gott blir det när man serverar t.ex. Baileys eller Amaretto till.
    • Smörkrämen smakar fetare när den är riktigt kall och lite luftigare och mindre fet när den serveras på rumstemperatur. En smaksak - men bra att veta! 
    Pinterest bild för Mockafylld rulltårta med hasselnötter.

    More Mjuka kakor

    • Små söta äppelbakelser
    • Ellas kaka - Äppelkakan från Jerum
    • Äppelgott - smulpaj med havregryn
    • Mjuk pepparkaka - min mormors

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    Läsarkommentarer

    Lämna ett svar! Avbryt svar

    Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

    Recipe Rating




    Primärt sidofält

    Marloes Öhrnell, som driver Smakminnen.

    Välkommen till Smakminnen

    Hej! Jag heter Marloes och älskar att laga mat efter gamla recept. Här hittar du allt från 1800-tals recept till 80-tals klassiker. Allt lagas här i mitt 70-tals-kök där ett aktivt familjeliv sprider kärlek och många skratt.

    Läs mer om Smakminnen

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    📚 Få e-kokboken Global matkultur – gratis!
    58 recept och personliga berättelser från nysvenskar i 28 länder – i en inspirerande bok på 256 sidor.

    👩‍🍳 Möt människorna bakom recepten och ta del av deras matminnen, traditioner och vardag i Sverige.

    🗓 📬 Gå med i nyhetsbrevet och få e-boken direkt – plus historiska recept, matinspiration och kultur i din inkorg.

    Barnens receptkedja

    Footer

    Meny

    Hem
    Integritetspolicy
    Om Smakminnen
    Kontakt

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    Copyright © 2025 Smakminnen on the Foodie Pro Theme

    Smakminnens nyhetsbrev

    📚 Få e-kokboken Global matkultur – gratis!
    📖 58 recept och berättelser från nysvenskar i 28 länder
    👩‍🍳 Möt människorna bakom maten – deras traditioner och minnen
    📬 Anmäl dig till nyhetsbrevet och få boken direkt!