• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet
  • Hoppa till sidfot
Smakminnen
  • Hem
  • Recept
  • Övrigt
    • Projekt: Global Matkultur
    • Blogg
  • Om Smakminnen
  • Kontakt
menu icon
go to homepage
search icon
Homepage link
  • Hem
  • Recept
  • Blogg
  • Om Smakminnen
    • Facebook
    • Instagram
  • ×
    Hem » Recipes » Huvudrätter

    Vit sparris - absolut bästa receptet

    26 april 2024 by Marloes Lämna en kommentar

    • Facebook
    • Email
    Gå till recept Skriv ut receptet

    Det här receptet på vit sparris bör heligförklaras och resultatet får avnjutas andaktsfull, med många skratt och ett glas vitt vin. Förslagsvis en Pouilly-Fumé, som ofta rekommenderas på restauranger runtom i Nederländerna.

    Grönsakens drottning, det vita guldet, ja, kärt barn har många namn. Här får ni bästa receptet på hur man kokar vit sparris. Receptet kommer från en av de bättre restaurangerna i Holland och här får ni också några serveringsförslag. 

    Primör

    Met sina rötter i Sydostasien har sparrisen förfört faraos, kungar och finsmakare genom seklen. I Holland börjar säsongen för den vita sparrisen den 11 april och slutar traditionsenligt den 24 juni. ”Halv ett i de Pilaren?” – denna fråga har ställts i närmare 70 år bland min släkt och vänner. Jag har delvis mina rötter i Bergen, en anrik och vacker ort som ligger trettio kilometer norr om Amsterdam, Holland, och ett stenkast från havet.

    Het huis met de Pilaren, Bergen Nederländerna.

    Het huis met de Pilaren

    Genom åren har konstnärer, poeter och författare lockats till Bergens, och många har valt café restaurang ”Het Huis met de Pilaren” som mötesplats. Fortfarande träffas min släkt och vänner varje lördag här, och det är från chef-kocken Ad Doorakker min mor fick nedanstående recept.

    En berest grönsak

    Sparrissens väg till Pilarens restaurangkök är lång, både i tid och rum. Sparris kommer ursprungligen från Sydostasien, och man började odla denna delikatess för omkring 2000 år sedan i Egypten för att sedan ta sig via Romarriket till resten av Europa. Franska solkungen, Louis XIV var så förtjust i denna delikatess att han lät bygga speciella växthus för att kunna odla sparris året runt.

    Stilleben av Adriaen Coorte, 1698.
    Stilleben av Adriaen Coorte, 1698.

    Exklusiv grönsak

    I Holland och Tyskland är sparris oerhört eftertraktad, och det speglar sig i den stora produktionen. Holland producerade år 2016 hela 17 miljoner kilo sparris, och Tyskland ofattbara 60 miljoner kilo, vilket förresten inte räcker, för de sparrisälskande tyskarna importerar 10 miljoner kilo.

    Oavsett den enorma produktionen så förblir priset högt, holländare fick 2024 betala  175:- sek per kilo. En av anledningarna är att sparris måste skördas för hand.

    Sparrisen i Sverige

    På 1800-talet kom sparrisen till den svenska marknaden. Dr. Hagdahl skrev 1896 i sin kokbok: ”Ännu i dag ätes den på Medelhafvets strand vildt växande, visserligen smalare och mindre köttig, men med hög och utbildad smak. De förädlingsgrader den genomgått äro otaliga, och skilnaden mellan vår nuvarande sparris och den vilda är lika stor som mellan europeiska flickor och de vilda på Nya Zeeland.”

    Sensibla herrar och hysteriska fruntimmer

    Den franska läkaren Broussais (1772-1838) ansåg sparrissen vara smärtstillande, synnerligen vid hjertlidande, och särskidt passande för sensibla herrar och hysteriska fruntimmer.

    Hysteriskt eller ej, jag bara älskar denna underbara grönsak!

    Vad äter man till kokt, vit sparris?

    Här kommer två serveringsförslag. Här räknar vi med att sparrisen spelar huvudrollen på tallriken. Det blir riktigt gott med tunna skivor av kokt eller rökt skinka, gärna en bättre sort, och hollandaisesås.

    När jag växte upp åt vi alltid kokt vit sparris med rökt lax och en sås av hackade hårdkokta ägg (2 st) blandat med smält smör (ca 200 g).

    Till ovanstående förslag serveras kokt delikatesspotatis och gärna en sallad.

    Färsk vit sparris invirad i en gammaldags handduk.

    Om du gillar detta recept...

    ...då kanske du också gillar

    • Rabarberpaj med mandelmördeg och marängtäcke
    • Toast Skagen, Fritz specialare
    • Naanbröd
    • Hovdalatårta, Kolatårta från Hovdala slott
    • Jordgubbar à la jolo

    Vit sparris - absolut bästa receptet

    Perfekt kokt sparris får du genom att följa det här receptet som kommer från en känd restaurang i Bergen, Holland. Med flera serveringstips!
    4.41 from 5 votes
    Skriv ut Pin Recipe Dela på Facebook
    Förberedelser 2 timmar t 20 minuter minuter
    Tillagningstid 8 minuter minuter
    Total tid 2 timmar t 28 minuter minuter
    Måltid Huvudrätt
    Kök Nederländerna
    Portioner 14
    Låt skärmen vara på!

    Utrustning

    • skärbräda
    • potatisskalare
    • Kastrull

    Ingredienser
      

    Sparris

    • 1,5 kg vit sparris räkna med 8 sparrisar per person
    • 2 msk smör
    • 1 msk socker
    • 1 msk salt

    Ägg-smörsås

    • 200 gr smör
    • 2 ägg, hårdkokta

    Instruktioner
     

    Sparris

    • Skala sparrissen genom att lägga de på en skärbräda och skala den runtom. Om man håller sparrissen när man skalar kan den knäckas. Viktigt är att skala tjocka sparrissar två gånger, för att få bort ”trådarna”. Skär bort ca 1 cm nertill.
      1,5 kg vit sparris
    • Lägg skalen i en stor kastrull med vatten, 1 msk socker, 1 msk salt och en stor klick smör. Låt det koka upp, och låt det dras till en buljong under två timmar genom att ha den på låg värme. OBS: jag brukar stänga av värmen!
    • Under tiden då skalen kokas ska de skalade sparrissarna ligga i kallt vatten, med en handduk på för att trycka ner dem. Detta för att de ska dra åt sig den fukt som de har förlorat under transporten.
    • När buljongen har kokat färdigt, tar man bort skalen med en hålslev och sparrissen kokas i buljongen. Koka i 8 minuter, stäng av värmen och låt sparrissen ligga kvar i buljongen i en kvart.
    • Känn om sparrissen är färdiga genom att trycka på den i dess nedre ände. I restaurangköket på de Pilaren låter de sparrissen svalna i buljongen, och värmer hastigt upp inför servering.
    • Vira in sparrissen i en vacker handduk för att hålla den varm och lägg upp på ett fat.

    Ägg-smörsås

    • Hacka de kokta äggen, jag gillar grovhackad. Smält smöret och blanda.

    Anteckning

    Serveringsförslag: 
    Rökt lax med kökt-ägg-och-smält-smör-sås. 
    Tunna skivor kokt skinka, gärna av en bättre sort, serverad med hollandaisesås. Här kan du förslagsvis servera kokta ägghalvor till. 
    Sparrissoppa
    Spara kokspadet för att göra en soppa. Gör en roux med smör och mjöl, och späd med buljongen. 
    Keyword festmat, primörer

    More Huvudrätter

    • Krämig tagliatelle med rökt lax och spenat
    • Recept på somrig potatissallad från Amsterdam, Smakminnen
      Somrig potatissallad från Amsterdam
    • Recept på grävling
    • Närbild på butter chicken i solsken.
      Butter Chicken - snabbt och enkelt

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    Prenumerera

    på ett nyhetsbrev med det bästa från förr!

    Läsarkommentarer

    Lämna ett svar! Avbryt svar

    Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

    Recipe Rating




    Primärt sidofält

    Marloes Öhrnell, som driver Smakminnen.

    Välkommen till Smakminnen

    Hej! Jag heter Marloes och älskar att laga mat efter gamla recept. Här hittar du allt från Medeltida recept till 80-tals klassiker. Allt lagas här i mitt 70-tals-kök där ett aktivt familjeliv sprider kärlek och många skratt.

    Läs mer om Smakminnen

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    Barnens receptkedja

    Footer

    Meny

    Hem
    Integritetspolicy
    Om Smakminnen
    Kontakt

    Följ Smakminnen

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube

    Copyright © 2025 Smakminnen on the Foodie Pro Theme

    Smakminnens nyhetsbrev

    📚 Få e-kokboken Global matkultur – gratis!
    60 recept och berättelser från 28 länder, samlade i en bok trycks i juni.

    💌 Anmäl dig till nyhetsbrevet och få den digitala versionen utan kostnad.

    🗓 E-boken släpps i slutet av maj – du får den först!